A tisztaság alapvető igény az ember számára. Már a kisgyermekeket is arra tanítják, hogy mossanak kezet játék után, evés előtt, majd azt követően. Mindenki szereti maga körül a tisztaságot, a rendezett környezetet. Van, aki maga végzi el otthonának takarítását, van, aki fizet érte. A lényeg a végeredmény. Egyik ismerősöm abból él, hogy otthonokat takarít. Órabérben végzi a munkáját, megvannak már a rendszeres megbízói. Egyik alkalommal egy új helyre hívták. Mivel a ház nagy volt, egyedül nem tudta volna beiktatni a napi rendszeres feladatai sorába, megkért, hogy tartsak vele. Én ugyan mással foglalkozom, de gondoltam miért ne? Jól jöhet egy kis mellékes.
A megbeszélt napon megérkeztünk a házhoz. Egy új építésű, hatalmas amerikai nappalis otthonba léptünk be. A házigazda előre átadta a kulcsokat, így zavartalanul kezdhettünk bele a takarításba. A függönyök leszedésével, az ablakmosással kezdtük, majd következett a portörlés, a porszívózás és a felmosás. Éppen a konyhaszekrényben lévő szemetesbe szerettem volna valamit kidobni, amikor egy szórólapra figyeltem fel a konyhapulton. Az alkoholizmus betegségéről, a funkcionális alkoholista ismertetőjegyeiről szólt, és arról, hogy hogyan lehet segítséget kérni és kapni a tünetek felismerése esetén. Érdekesnek találtam, hogy egy ilyen otthonban, ahol egy „rendes” család lakik ilyen jellegű szórólap hever a konyhapulton. A családfő és a feleség rendszeresen eljár dolgozni, a gyerekek iskolába, hétvégente együtt kirándulnak, családi programokat szerveznek. A külső szemlélő nem is gondolná, hogy lenne bármi probléma, nemhogy alkoholfüggőség. Megkérdeztem a barátnőmet, hogy ő ismeri-e a funkcionális alkoholista kifejezést. Szerinte az olyan személy, aki a rendszeres italozás ellenére még képes „normális” életet élni. Rendszeresen munkába járni, baráti kapcsolatokat fenntartani, napi teendőit ellátni, de mindehhez bizonyos mértékű alkoholfogyasztásra van szüksége.
Elvégeztük a ránk bízott munkát, de miután hazatértem, nem hagyott nyugodni a kíváncsiság, és beírtam a keresőbe a funkcionális alkoholista kifejezést. Barátnőmnek igaza volt. A funkcionális alkoholista pont azt jelentette, amit ő is körülírt. Keresésem közben egy érdekes honlapra bukkantam, ahol nagyon részletesen lehetett tájékozódni az alkoholizmusról mint függőségről, és annak rövid és hosszú távú hatásairól. Az oldal egy rehabilitációs szervezethez tartozik, akik egy 28 napos programot kínálnak a probléma megoldására indítólépésként, majd egy két éves utánkövetési időszakot a probléma hosszú távú megoldására és kézben tartására. A Családi Felépülési Központ egyik blogbejegyzése éppen a funkcionális alkoholistákról szól. Érdekes volt olvasni, hogy általában a legsikeresebb emberek az áldozatai ennek a betegségnek. A szervezet segítséget nyújt számukra, és mások számára is, akik nyitottak a problémájuk megoldása iránt. A honlapon olvasható a segítő szakemberek és konzultánsok bemutatkozása, és legtöbbjük neve mellett a végzettségeik felsorolása után a felépülő szó olvasható. Ez azt jelenti, hogy nem légből kapott dolgokról beszélnek, nem tankönyvszagú megoldásokat kínálnak, hanem életük során ők maguk is megküzdöttek az alkohol problémájával, alkoholistaként élték az életüket, de a végén sikerült kilábalniuk a problémás helyzetből, amiért gyakran súlyos árat kellett fizetniük, akár a családjuk szétesését is. Rablóból lesz a legjobb pandúr, tartja a mondás. Ez esetben is igaz, hogy ki értene meg jobban egy alkoholfüggőt, ha nem egy felépülő alkoholfüggő.
Mit kínál a program? Egy előzetes konzultáció keretében felmérik, hogy az illető alkalmas-e a programba való bekerülésre. Ha igen, akkor 28 napra be kell költöznie a rehabilitációs házba, ahol napi rendszerességgel beszélgetéseken és egyéb tevékenységeken kell részt vennie. Az ott eltöltött 28 nap során egy pillanatra sem unatkozik, miközben az elméje egyre inkább tisztul és egyre tisztábban látja önmagát, a problémáját, a körülötte élők reakcióinak jelentését a problémájára vonatkozóan. A bent töltött 28 nap után egy utánkövetési időszak következik, amely során a felépülési folyamatban lévő személy tudhatja, hogy nincs egyedül, a szakemberek és a megtartó közösség segítenek, hogy ne tévessze szem elől a célt, ne essen vissza. Ugyan maga a program nem ingyenes, de egy hiánypótló kezdeményezésnek, szolgáltatásnak tekinthető, és hosszú távon mindenképpen kifizetődő. Ha összehasonlítjuk az elfogyasztott alkoholmennyiség, a későbbiekben hozzá kapcsolódó betegségek vizsgálati díjainak és gyógyszereinek árával, mindenképpen az előzőre költött pénz a hasznosabb kiadás.